Ověřené emise CO2 v systému EU ETS poklesly v roce 2020 o 12,6 %

Ověřené emise ze stacionárních zařízení, která spadají pod EU ETS, poklesly v roce 2020 o 12,6 % na 1,339 miliardy tun. Uvedli to analytici Refinitivu s odkazem na předběžná data od Evropské komise.

Podle zprávy Refinitivu dosáhly emise, pokud by byla započítána i letecká doprava, na 1,364 miliardy tun. Data jsou do značné míry v souladu s očekáváním dopadu pandemie koronaviru na průmysl a pokračujícího odklonu energetického sektoru od uhlí na čistší zdroje energie. Podle březnového průzkumu se očekával pokles emisí o 12,8 %.

„Podstatný pokles emisí je způsoben pandemií, kdy se v loňském roce snížila hospodářská aktivita a obnovitelné zdroje energie vytěsňovaly elektrárny na fosilní paliva,“ uvedla Ingvild Sorhusová, analytička Refinitivu.

Podle kalkulací Refinitivu poklesly emise v elektroenergetickém sektoru o 130 milionů tun, což značí 17% pokles ve srovnání s předcházejícím rokem, na 633 milionů tun.

„Emise elektroenergetického sektoru poklesly v důsledku snížené poptávky po energii, penetraci obnovitelných zdrojů energie a robustnímu nahrazovaní [uhlí] poháněného vysokou cenou povolenky EUA a relativně nízkými cenami plynu v průběhu roku 2020,“ vysvětluje Sorhusová.

Cena povolenky byla v loňském roce jako na houpačce. Na začátku pandemie – v březnu loňského roku, se její cena pohybovala okolo 15 EUR/t. O pár měsíců později, v červenci, už byla cena povolenky nad 30 EUR/t.

Rovněž v letošním roce zaznamenala cena povolenky rapidní nárůst, když před pár dny zaznamenala své nové maximum o hodnotě 44,24 EUR/t.

Pokles emisí

Největší pokles v emisích průmyslového sektoru přišel od sektoru kovů, který byl zasažen sníženou poptávkou automobilového sektoru. Emise průmyslového sektoru poklesly celkem o 8 % na 706 milionů tun.

Pouze mírný pokles ve vykázaných emisích byl k vidění u papírenského průmyslu, když, vzhledem k dopadu pandemie na chování spotřebitelů – online nákupy, vzrostla poptávka po obalech a krabicích.

Nejvíce zasaženým sektorem pak bylo letectví, přičemž u leteckého sektoru v rámci letů uvnitř EU poklesly emise o 60 % na 25 milionů tun. Celkově tak emise spadající pod systém EU ETS meziročně poklesly o 14,4 %.

Podle pravidel ETS musí provozovatelé zařízení reportovat ověřené emise za předchozí rok do 31. 3., přičemž pak mají měsíc na to, aby odevzdaly odpovídající množství emisních povolenek.

Dle prohlášení Komise mají být aktualizovaná a více kompletní data za rok 2020 zveřejněna 15. dubna.

3 odpovědi na “Ověřené emise CO2 v systému EU ETS poklesly v roce 2020 o 12,6 %”

  1. Emise klesají také proto, že další část průmyslu utíká z EU do jiných států protože každá krize vede k zostření konkurence a pokud si zavedeme protekcionismus, kvůli hospodářskému úspěchu Asie, pak půjdeme ekonomicky dále dolů.
    Jinak při této politice budou emise CO2 samozřejmě klesat dál / asi ne letos díky loňskému poklesu. Křivka poklesu bude hyperbolická, ale křivka nákladů na pokles bude lineární. Ekonomicky se EU bude dále přibližovat Číně. Letos narozené Čínské děti budou mít v průměru vyšší svojí první výplatu než děti narozené v EU. Samozřejmě v té době bude mít Čína nejméně o polovinu vyšší emise CO2 na obyvatele než EU jenže v té době bude mít Čína téměř dostavenou síť přehrad a budou existovat pokročilé jaderné elektrárny na dnešní vyhořelé palivo , mnohem levnější plovoucí VTE a přímořské VTE lepší FV panely, levnější výkonová elektronika, lepší pevninské VTE, levná elektromobilita, lepší a levnější tepelná čerpadla, takže zatím-co tady bude probíhat přechod za brutálních nákladů u nich bude probíhat přirozený přechod , který sice začne s 20 letým zpožděním , ale bude rychlejší a hlavně levný.

  2. Emise klesly o 12,6%, byl nadbytek nepotřebných povolenek. Letos máme pořád ekonomiku ovlivněnou pandemii (letadla stojí, průmysl a tedy i spotřeby energie nejedou na plné obrátky), také je nadbytek povolenek na trhu a cena by měla být dole, místo toho trhá rekordy. Moc mi ten systém EU nedává smysl.

    1. Až přijdou přírodní katastrofy většího rozsahu, tak to ten smysl doplní. Rozvoj ano, ale s menším energetickým příjmem země. Náhrada těch škod může snadno překonat ten přínos z nekontrolovatelného rozvoje. Země nám v tomhle ohledu nic nedaruje. V poučitelnosti máme jako lidstvo velkou rezervu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.